Zwemfed lanceert mee eerste openwaterlessenreeks in Antwerpen

Samen met Sporting A en Sportoase
30
07

Steeds meer mensen ontdekken de unieke beleving van openwaterzwemmen. Die groeiende populariteit biedt heel wat kansen, maar brengt ook extra verantwoordelijkheden met zich mee. Zwemmen in open water vraagt immers andere kennis en vaardigheden dan zwemmen in een zwembad. Daarom ontwikkelde Zwemfed, samen met Stad Antwerpen en Sportoase, een nieuwe openwaterlessenreeks in 't Zwemdok in Antwerpen.

Met dit initiatief zet Zwemfed een nieuwe stap binnen Zwemklaar in Open Water, een programma dat zwemmers voorbereidt op een veilige en verantwoorde beleving van open water.

Leren zwemmen stopt niet aan de rand van het zwembad

Bij Zwemfed geloven we dat leren zwemmen een levenslang proces is. Zwemvaardigheid stopt niet zodra iemand veilig baantjes kan zwemmen in een zwembad. Ook in open water moeten zwemmers leren omgaan met stroming, wind, temperatuurverschillen, beperkt zicht en oriënteren in een natuurlijke omgeving.

De nieuwe lessenreeks helpt jongeren om die vaardigheden stap voor stap te ontwikkelen. Tijdens vijf praktijkgerichte sessies leren deelnemers niet alleen efficiënter zwemmen in open water, maar vooral hoe ze risico's herkennen, veilige keuzes maken en zich met vertrouwen in een natuurlijke wateromgeving bewegen.

Zwemklaar in Open Water

De inhoud van de lessen werd ontwikkeld door Zwemfed vanuit haar expertise in zwemonderricht en waterveiligheid. De lessen sluiten aan bij het programma Zwemklaar in Open Water, waarmee Zwemfed de brug slaat tussen leren zwemmen in het zwembad en verantwoord zwemmen in open water.

Zwemfed benadrukt bij monde van projectverantwoordelijke Gretl Vandamme het belang van deze volgende stap in de ontwikkeling van zwemvaardigheid:

"Steeds meer mensen ontdekken de unieke beleving van openwaterzwemmen. Dat is een zeer positieve evolutie, op voorwaarde dat we hen ook de juiste kennis en vaardigheden meegeven. Want iedereen moet zich levenslang veilig en met vertrouwen kunnen bewegen in en rond water, zowel in het zwembad als in open water. Met deze lessenreeks zetten we dan ook in de eerste plaats in op zelfverzekerd bewegen in een natuurlijke wateromgeving. Zo slaan we, vanuit ons programma 'Zwemklaar in Open Water', de brug tussen leren zwemmen in het zwembad en verantwoord zwemmen in open water. Samen met Stad Antwerpen en Sportoase zetten we nu de eerste stappen richting een sterke waterveiligheidscultuur. Het blijft echter levensbelangrijk om te blijven investeren in voldoende kwalitatieve en veilige zwemlocaties in Vlaanderen. Meer toegankelijk zwemwater biedt mensen de kans om hun zwemvaardigheden verder te ontwikkelen, vertrouwen op te bouwen en levenslang veilig van water te genieten."

Samen investeren in waterveiligheid

Sportoase staat in voor de organisatie en begeleiding van de lessen, terwijl Stad Antwerpen 't Zwemdok als bewaakte openwaterlocatie ter beschikking stelt. Dankzij deze samenwerking kunnen jongeren op een veilige manier kennismaken met openwaterzwemmen onder begeleiding van gediplomeerde zwemlesgevers.

Voor Zwemfed past dit initiatief binnen een bredere ambitie: ervoor zorgen dat zoveel mogelijk mensen zich veilig, zelfredzaam en met plezier kunnen bewegen in en rond water. Dat vraagt niet alleen kwalitatieve opleidingen en sensibilisering, maar ook voldoende toegankelijke en veilige zwemlocaties waar mensen hun vaardigheden kunnen blijven ontwikkelen.

Praktisch

  • Doelgroep: jongeren van 12 tot en met 16 jaar
  • Voorwaarde: minstens 100 meter vlot kunnen zwemmen in een zwemslag naar keuze
  • Lessenreeks: 5 sessies
  • Duur: 1 uur per les (45 minuten effectieve lestijd in het water)
  • Kostprijs: € 59
  • Locatie: 't Zwemdok, Bonapartedok Antwerpen
  • Start: zondag 2 augustus
  • Begeleiding: gediplomeerde zwemlesgevers in kleine groepen
  • Inschrijven: via openwaterzwemmen@sportoase.be